Quantcast
Channel: Silesia Street Look
Viewing all 85 articles
Browse latest View live

Czarny może pogrubić?

$
0
0
Czy wiedzieliście o tym, że czarny kolor może pogrubić? Przyznam szczerze, że ja nie! Żyłam w przekonaniu, że kolor ten optycznie odbiera nam kilogramów. Jednak nie zawsze musi tak być!

Na temat psychologii barw (odpowiedniego doboru kolorów), analizy sylwetek, określenia kształtów i zasad doboru dodatków rozmawialiśmy podczas szkolenia stylizacji organizowanego przez Artystyczną Alternatywną Szkołę Wizażu i Stylizacji dla kadry menadżerskiej śląskiej marki blue shadow. Na szkolenie to zostałam zaproszona wraz z Majlena i przyznam, że  bardzo ucieszyłam się z tego powodu, ponieważ zawsze chciałam wziąć udział w takim kursie.

O blue shadow już wspomniałam głównie na swoim LikePage. Jednak dla tych co przeoczyli przypomnienie- to marka wywodząca się ze Śląska, która założona została w 2003 roku przez dwie projektantki - siostry Barna. Szyją, projektują i sprzedają w Polsce, a ubrania sygnowane są metką PRODUKT POLSKI. Kolekcje blue shadow charakteryzuje moim zdaniem szeroka gama rozmiarów od 36-52. Uważam, że to duży plus dla marki, bo zdaje sobie sprawę, że większe Panie nie raz mają problem podczas zakupów ;) Dodatkowo asortyment sklepu przeznaczony jest dla kobiet dojrzałych, co też moim zdaniem jest zaletą blue shadow. 

Szkolenia dla kadry menadżerskiej, to również bardzo dobre posunięcie ze strony marki, ponieważ nie raz spotykam się w sklepach z obsługą, która nie ma pojęcia na temat stylizacji. Sama wielu rzeczy, o których mówiono na szkoleniu się dowiedziałam. Okazało się że także popełniam gafy. Jednak teraz wiem, co zrobić aby lepiej wyglądać, a to ważne głównie na spotkaniach biznesowych.











Pozdrawiam,


Śląscy blogerzy - Panna Joanna

$
0
0
Naszym dzisiejszym gościem, z którym miałyśmy okazję przeprowadzić wywiad  jest Asia, a dokładnie śląska blogerka Panna Joanna .
Asia ma 23 lata i pochodzi z malowniczego miasta jakim jest Bielsko-Biała . Tutaj się urodziła, wychowała oraz ukończyła studia licencjackie na kierunku architektura wnętrz. Blog jest dla niej odskocznią od szarej codzienności, miejscem w którym może wyrazić swój styl i podzielić się nim z innymi ludźmi. 

Zapytałyśmy Asię jak to jest z ta naszą śląską modą - zapraszamy na wywiad :)


SSL: Wymień trzy skojarzenia związane ze Śląskiem.

To zależy, o której części Śląska mówimy ;) Ponieważ ja pochodzę z Bielska-Białej bliższy mojemu sercu jest rejon Podbeskidzia, a co się z tym wiąże i jako pierwsze przychodzi mi na myśl, to nasze piękne góry oraz miasta tj. Żywiec, Ustroń czy Wisła. Rejony Katowic, cały Górnośląski Okręg przemysłowy, górniczy, hutniczy itp . to kolejna rzecz kojarząca mi się z tym województwem . Do tego dochodzi oczywiście charakterystyczna śląska gwara ;)

Czego brakuje Ci na Śląsku ( kultura, miasto, społeczeństwo)?

Zdecydowanie brakuje mi wszelkiego rodzaju Eventów związanych z  modą, m. in. zbyt mało jest organizowanych pokazów mody. Wydarzenia te pozwalałyby młodym  projektantom  na zaprezentowanie swoich kreacji szerszej publiczności jak również swoim potencjalnym klientom. Prócz tego więcej spotkań blogerów, tego naprawdę jest niewiele, brakuje konkretnej grupy ludzi, która zajmowała by się organizowaniem imprez zrzeszających młodych ludzi kochających modę.

Co sądzisz o śląskich ulicach pod kątem mody? Co chciałabyś zmienić? 

Z moich obserwacji wynika to, że Ślązacy (oczywiście nie wszyscy) ubierają się bardzo "ostrożnie" stonowana kolorystyka,  proste fasony ubrań itp. Stylizacje na ulicach są bardzo nieśmiałe, ludzie boją się eksperymentować z modą , łączyć ze sobą różne materiały, kolory i rodzaje ciuchów. Chciałabym, aby Polacy byli bardziej " odważni modowo ", wyróżniali się z szarego tłumu, próbowali rzeczy nowych, a nie sugerowali tym co założyła sąsiadka czy sąsiad. W Polsce panuje przekonanie  " a co ludzie powiedzą " w rezultacie czego kupujemy takie ubrania, które będą neutralne, klasyczne , eleganckie ,  a nie takie które naprawdę się nam podobają, boimy się wyglądać oryginalnie i ekstrawagancko. Śląskie ulice byłyby piękniejsze, gdyby mieszkańcy naszego województwa chodzili w kolorowych, nowoczesnych i wyszukanych strojach . 

Czym inspirujesz się w doborze stroju?

Nie będę ukrywać, że na pierwszym miejscu w dobieraniu ubrań pomaga mi niewyczerpywane źródło jakim jest Internet. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do ogromnej ilości portali modowych, stron na których znajdziemy masę inspiracji do tworzenia własnych zestawów. Wszelkiego rodzaju magazyny serwujące nam najświeższe nowinki ze świata mody,  to kolejne źródła inspiracji. W moim przypadku ważną rolę odgrywają również stylizację innych blogerek, oryginalny styl tych niesamowitych osób, jest dla mnie natchnieniem do tworzenia mojego własnego stylu.





Pozdrawiam

PrImo - guzikowe szaleństwo

$
0
0

Kupiliście prezenty na Święta? Zostało niewiele czasu na zakupy, także trzeba szybko podjąć decyzję! My osobiście polecam ubrania niszowej, śląskiej marki Orion Wear. Idealne zarówno dla chłopaka jak i dziewczyny, którzy lubią wygodne, guzikowe motywy i ekstrawaganckie ubrania ;) 

Markę tworzy PrImo, który nie tylko jest projektantem mody ulicznej, ale także producent muzyczny (Orion Records), DJ, inżynierem dźwięku, agresywnym rolkarzem  i miłośnikiem ekstremalnych doznań! Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam! :) Styl PrIma charakteryzuje uliczny klimat - widać  to w każdym projekcie, w każdej koszulce i to właśnie ze względu na swoją autentyczność zyskuje sympatie miłośników SkateParków! :)

Tyle od nas, teraz oddajemy głos PrImo! Czas na ocenę śląskich ulic okiem eksperta! :)


SSL: Wymień trzy skojarzenia związane ze Śląskiem.
- unikalna gwara, która już jest na tyle rozwinięta, iż posiada własne odmiany różniące się wymową i czasami niektórymi słowami – katowicka, chorzowska, piekarska, pszczyńska.

- tradycyjny śląski uobiod, mistrzostwo na niedzielne popołudnie po gorączce sobotniej nocy.
- śląska przyjazność i gościnność – jak mawiają "Polak za granicą Polakowi wilkiem" , czyli że rodacy za granicą stają się nieprzyjaźni, wrogo nastawieni, nie pomogą w potrzebie, traktują innych Polaków jak rywali, czego nie można powiedzieć o Ślązakach, czyli Hanysach. Zawsze pomogą, powiedzą gdzie i co, ugoszczą a na święta zaproszą do siebie, żeby nikt sam nie siedział bez rodziny. Znam to z własnego doświadczenia.

Czego brakuje Ci na Śląsku ( kultura, miasto, społeczeństwo)?

- kultura: w sumie, jak się przegląda wydarzenia kulturalne w Ultramarynie, to wg mnie każdy „głodny” mentalnej pożywki znajdzie coś dla siebie. Na co dzień zajmuję się produkcją muzyczną (muzyka elektroniczna) i na tym polu niestety Śląsk słabo przędzie. Jest bardzo mało godnych uwagi imprez muzycznych. W porównaniu do innych miast z Polski (np. Kraków) lub innych miast z Europy czy świata, to jesteśmy mocno z tyłu. Jesień 2013 spędziłem na imprezach muzycznych właśnie tam. 


- miasto: jak każdy widzi Śląsk się przebudowuje aktualnie - w szczególności Katowice, co jest na pewno sporym utrudnieniem. Niemniej jednak stanowczo brakuje nam na Śląsku porządnych obiektów do uprawiania sportu i nie mówię tu o boiskach. Dzieci w dzisiejszych czasach nie kręci kopanie skórzanego worka czy rzucanie guma w obręcz. Mają zajawę na adrenalinę - deskorolkę, rolki agresywne, bmx, hulajnogę, itp. Właśnie o tym mówię, iż brakuje nam na Śląsku porządnych skateparków, skateplaz, itp. Jest tych obiektów stanowczo za mało, a największym problemem są firmy wykonawcze, które bez porozumienia z użytkownikami parków wykonują fuszerkę, nie nadającą się do bezpiecznego korzystania, czego najlepszym przykładem jest Skatepark w Gliwicach (pl. Krakowski). 

- społeczeństwo: na tym polu stanowczo muszę stwierdzić, iż brakuje nam kultury picia i imprezowania – wiadomo, nie mówię o wszystkich, ale na pewno każdy wie o co mi chodzi.
Kolejną sprawą jest ograniczenie większości społeczeństwa na nowości i ekstrawagancje w modzie. Jeszcze nam daleko do wolności ubioru na ulicy, lecz jest o wiele lepiej niż było to np. 10 lat temu. Jest to poniekąd pewna forma tolerancji wyglądu drugiego człowieka.



Co sądzisz o śląskich ulicach pod kątem mody? Co chciałabyś zmienić? 


- nie jest najgorzej. Hanysy coraz częściej chcą się wyróżnić z tłumu, przez co można spotkać na naszych ulicach wiele osób z wysokim poziomem estetyki i finezji ubioru. Niemniej jednak, jak na całym świecie widuje się spore grono osób ubranych w sieciówkach. Jest to spory odsetek społeczeństwa, toteż czasami z naszych ulic bije monotonia ubioru. To, co bym zmienił pod kątem mody na Śląsku to chciałbym, żeby ludzie byli bardziej otwarci na ekstrawagancję, żeby każdy mógł znaleźć swój indywidualny i wyszukany styl, co pozwoli wyróżnić się na tle korporacyjnej tandety i gotowych rozwiązań serwowanych nam przez Visual Merchandiserów.

Poproszono Cię o zaprojektowanie w współczesnej wersji tradycyjnego stroju Ślązaczki, jakby on wyglądał?

- przykro mi, ale niestety nie podjąłbym się takiego przedsięwzięcia nigdy w życiu. Według mnie jedna osoba nie może narzucić tradycji, co najważniejsze nie może stworzyć tradycji. Tradycja mówi nam kim jesteśmy i skąd pochodzimy, dlatego nawet bardziej – bym był przeciwny zmianie tradycyjnego hanyskiego ubioru. 








Podsumowanie grudniowe

$
0
0
Przyszedł czas na podsumowania, jednak tym razem na podsumowania grudnia, bo był on dla nas dość intensywny. W zasadzie dwa ostatnie miesiące wywołały małe burze w naszym życiu. W blogerskim życiu. Co prawda wszystko odbiło się kosztem SSL, jednak w Nowym Roku czas na postanowienia poprawy :)

Niestety kiedy kończą się studia i człowiek zderza się z rzeczywistością, regularność, a w naszym przypadku kontynuowanie idei, nie jest takie łatwe, jak się to może wydawać… Koniec z narzekaniem, czas na podsumowanie ;)

Listopad…

…bo o nim też należy wspomnieć! Listopad był miesiącem pełnego zaskoczenia, bo to właśnie wtedy okazało się, że dostałam się na Blog Forum Gdańsk - co dla każdego blogera jest wielkim wyróżnieniem. Trzy dni spędzone w Gdańsku z ekipą z BloSilesia były dla mnie cennym doświadczeniem. Uświadomiły mi przede wszystkim, co tak naprawdę jest ważne w naszych działaniach blogerkisch :)




Grudzień….

…. to najważniejszy miesiąc  w „karierze” blogerskiej. Dlaczego? W tym miesiącu, dzięki temu, że prowadzę bloga i współorganizuję BloSilesia, wraz z innymi śląskimi blogerami brałam udział w  akcjach charytatywnych.  Tak naprawdę idea rozpoczęta w październiku (zapoczątkowana z designyourlife), czyli pomoc dzieciakom, rozwinęła się na większą skalę:

·         „Święta Marzeń”wspólnie z blogerami czytaliśmy bajki i namawialiśmy do pisania listów do św. Mikołaja ( 1 list = 1 zł na ferie dla dzieci)





·         Wspólne pieczenie ciast z dziećmi z domu dziecka w Rudzie Śląskiej. Do akcji przyłączyło się Tesco, które ofiarowało 1000 zł na zakupy dla dzieciaków.






Działania te pokazały mi, że blogerzy mają duży potencjał… potencjał do pomaganie innym ;) Wykorzystywanie swoich „wpływów” blogerskich. aby pomagać innym na większą skalę, to pewien cel,  który sobie postawiłam. Co więcej cieszę się, że mogłam koordynować te dwie inicjatywy ;)

Tak, więc jak widzicie SSL działa, choć nie zawsze wszystko widać na naszym blogu. 
Jaki będzie styczeń? Mamy wiele planów, w naszym życiu czas na pewne rewolucje... trzymajcie kciuki!

Pozdrawiam,
Dagmara Gdala
Silesia Street Look

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach

$
0
0
Witam w Nowym Roku!

Mam nadzieję, że doszliście już do siebie po sylwestrowej zabawie i jesteście pełni energii, aby wypełniać noworocznej postanowienia! Ja zaczęłam od dziś. Mianowicie postanowiłam, że będę codziennie biegać i powoli kompletuje strój do biegania. Na razie mam braki w postaci najważniejszego elementu - dobrych butów!

W związku z tym, że mieszkam w centrum Katowic, dziś zapraszam Was do miejsc, które mijam każdego dnia. Mówię o Spodku i Pomniku Powstańców Śląskich. Moim zdaniem jest to jeden z najciekawszych, najbardziej monumentalny śląskich pomników. Został odsłonięty 1 września 1976 roku! Jego historia także jest wyjątkowa, ponieważ powstał  w celu upamiętnienia trzech śląskich powstań. Autorami projektu byli rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła i architekt Wojciech Zabłocki


Pomnik  jest pełen symbolicznych elementów, sama forma trzech orlich skrzydeł symbolizuje trzy Powstania śląskie z lat 1919–1921. Jeżeli się dobrze przypatrzymy to na pionowych skarpach od strony katowickiego ronda widnieją nazwy miejscowości – pól bitewnych.  Nie ma wątpliwości pomnik ten jest jednym z symboli Katowic. 

Mam nadzieję, że władze miasta zawsze będą o tym pamiętały, ponieważ ze smutkiem przyznam, że coraz więcej cennych budowli znika z mapy naszego miasta na rzecz prywatnych inwestycji. Jednak to nie one mają promować Katowice, prawda? ;)

Ps: Jakie są Wasze postanowienia noworoczne? :)






Za stylizację i zdjęcia odpowiada Milena, dzięki za współpracę :)

Pozdrawiam,
Dagmara Gdala

Młodzi twórcy w Katowicach - Ritual Mindfuck

$
0
0

Kolejny po Orion Wear artysta streetowy zagościł na Silesia Street Look - niszowi, ciekawi artyści są największą zagadką i inspiracją. Coraz częściej okazuje się, że to właśnie te postacie są niezwykle barwne i utalentowane. Co więcej, często ich życie połączone jest także bezpośrednio z muzyką. A na pewno tak jest w przypadku PePe Podsiadło, twórcy marki Ritual Mindfuck.

PePe od zawsze interesował się street artem, szablonami i ciekawymi formami sztuki. Marka, którą stworzył, to połączenia streetu i klasycznego kroju. To estetyka ubrana we wzory, a także różnorodność formy pasująca do osoby, która ją nosi. Ritual dzięki krótkim seriom gwarantuje unikatowy produkt o wysokiej jakości. Akcesoria i ciuchy, które oferuje Ritual Mindfuck wykonane są z materiałów dobrej jakości z długowiecznymi nadrukami.


Drugą miłością PePe jest wspomniana już muzyka, którą zajmuje się od ponad 10 lat, grając na instrumentach etnicznych pochodzących z całego świata. Nie raz tradycję konfrontuje z elektroniką. Grę naszego dzisiejszego gościa możecie usłyszeć podczas koncertów m.in. : Fifidroki, Manasuna czy Blokowioska :)

Promo Ritual Mindfuck najwięcej Wam powie o marce ;)



Z Ritual Mindfuck rozmawialiśmy na temat śląskiej mody - Zapraszamy!

SSL: Wymień trzy skojarzenia związane ze Śląskiem

Wungiel , blues, mezalians architektoniczny.

Czego brakuje Ci na Śląsku ( kultura, miasto, społeczeństwo)?

Na Śląsku brakuje mi nieskrępowanego odbioru nowych wartości w kategorii różnego rodzaju twórczości oraz w podejściu do życia. Obecnie istnieją przeróżne bariery społeczne zakłócające odbiór prawdziwie ważnych wartości, które chowają się "gdzieś tam" w naszym codziennym życiu.

Co sądzisz o śląskich ulicach pod kątem mody? Co chciałabyś zmienić?

Wydaje mi się, że stosowne było by wysadzenie w powietrze różnego rodzaju centrów handlowych. Może wtedy zaobserwowalibyśmy rozkwit kreatywności w sposobie ubierania i sięganiu po mniej sztampowe rozwiązania.

Poproszono Cię o zaprojektowanie w współczesnej wersji tradycyjnego stroju Ślązaczki, jakby on wyglądał?

Myślę, że odpowiednie byłoby pokazanie konfrontacji tradycji z dzisiejszą ideą Śląska. Mogłoby się to odbyć dzięki użyciu odpowiednich tradycyjnych śląskich wzorów naniesionych na bardziej wyjściową i praktyczną formę - oczywiście w bardziej streetowym stylu.




 
zdj. Ritual Mindfuck

Pozdrawiam,
Dagmara Gdala
Silesia Street Look

Browar Obywatelski w Tychach

$
0
0
Tychy? Przyznam, że do tej pory było to dla mnie miasto kompletnie nie znane, a może znane tylko ze względu na postać Mariusza Czerkawskiego;) Szczerze powiedziawszy byłam tam tylko raz i nie wydało mi się to miejsce zbyt interesujące.

Jednak zmieniłam zdanie, w końcu kobiety mają przypadłość do częstej zmiany zdań! 

Dlaczego? To za sprawą wycieczki do Browaru Obywatelskiego. Miejsca, które nie tylko posiada ponad stu letnią tradycję, ale także ogromne perspektywy rozwojowe! 

Trochę historii

Browar zlokalizowany jest na zachód od dworca kolejowego w Tychach, na terenach zakupionych w 1895 roku przez spółkę piwowarską „Brieger Aktien Brauerei Gesellschaft". Produkcję piwa rozpoczął w 1898 roku i szybko stał się konkurencją dla Browaru Książęcego. W 1936 przeszedł w dzierżawę zarządcy przymusowego dóbr księcia pszczyńskiego. Trzy lata później  wraz z Browarem Książęcym wszedł w skład nowo powstałej spółki akcyjnej "Książęce Browary S.A. w Tychach".

Niegdyś roczna produkcja piwa w Browarze Obywatelskim wynosiła od 40 do 50 tys. hl! Co ważne sam Browar nie ucierpiał poważnie w podczas II wojny światowej. Dlatego też udało się szybko uruchomić produkcję na nowo po zakończeniu wojny.

Obecnie

Po likwidacji browaru - w 2001 Browar przeszedł w własnością prywatnej firmy. Obecnie jako centrum kultury, rozrywki i biznesu oferuje szereg usług dla przedsiębiorców jak i dla indywidualnych zwiedzających, takich jak my ;)Obiekt lepiej zwiedzać latem niż zimą ze względu na pogodę :)
W 2013 roku po raz pierwszy browar zadebiutował na Szlaku Zabytków Techniki!  Na terenie Browaru pośród jego XIX murów została przygotowana ścieżka dydaktyczna, podążając którą, goście mogą zapoznać się z historią miejsca jak i funkcjami poszczególnych budynków. 

Podczas wizyty w browarze zapoznaliśmy się z jego planami na przyszłość - ma się on stać centrum technologicznym, gdzie mieścić się będą biurowce, laboratoria, a także odbywać się będą liczne konferencje. Szczerze - bacznie będę obserwowała jak odbywa się rewitalizacja tego miejsca! ;)

A co Wy sądzicie o takim przekształceniu obiektów poprzemysłowych?











zdjęcia - Karol Kaprusiak
kopertówka - Ilona Kanclerz



Śląscy projektanci - Kasia Majzel-Pośpiech

$
0
0
Kolejnym naszym odkryciem w świecie śląskich twórców jest Kasia Majzel-Pośpiech, która jest autorką marki Meisel. Miałyśmy przyjemność odwiedzić Kasie w jej domu oraz zobaczyć pracownię, w której tworzy unikatowe  projekty. Swoją drogą Kasię poznałyśmy już wcześniej, jako uczestniczkę warsztatów, które prowadziła Sophie Kula w Kinie Kosmos. Nasza twórczyni jest na początku swojej kariery, dlatego życzymy jej wytrwałości i powodzenia! :)

Kilka słów o Meisel. Do sukcesów Kasi możemy zaliczyć konkurs Urban Fashion zorganizowanego podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, gdzie została finalistką. Kasia także zaprojektowała i uszyła stroje dla hostess podczas Targów Expo Real 2013 w Monachium.

Kasia prowadzi również bloga modowego enthusiastoffashion.pl w którym opisuje twórczość polskich marek i wydarzenia modowe. Tak jak my kocha Katowice, co możecie bezpośrednio zobaczyć na jej ubraniach, na których widnieje logotyp miasta. Nas urzekła koszulka z narysowaną Frelką, gdzie w gwarze opisane są elementy ciała freli :) Fajny pomysł, a zarazem idealna koszulka na prezent :)

Z Kasią, w związku z tym że śledzi wydarzenia modowe, porozmawialiśmy na temat mody śląskiej :)


Wymień trzy skojarzenia związane ze Śląskiem.
Ze Śląskiem ma wiele skojarzeń jednak trzy główne to oczywiście śląska gwara, osobowość Ślązaka: konkretnego, gościnnego, pracowitego, dobrego organizatora, i architektura czyli familoki czy uwielbiana przez mnie katowicka moderna.

Czego brakuje Ci na Śląsku (kultura, miasto, społeczeństwo)?
Brakuje mi silniejszego przeświadczenia, że to co śląskie jest dobre.

Co sądzisz o śląskich ulicach pod kątem mody? Co chciałabyś zmienić?
Uważam, że mamy swój dobry, niewymuszony styl.

Poproszono Cię o zaprojektowanie w współczesnej wersji tradycyjnego stroju Ślązaczki, jakby on wyglądał?
Zaproponowałabym strój wywodzący się, ze street-wearu czyli damska biała bluza w kwiaty; długa, rozkloszowana spódnica i czerwona biżuteria - bransoletka (np. imitująca korale).









Pozdrawiam,
Anna Błotko

Silesia Street Look



Katowicki Modernizm - Ligota

$
0
0
    Dla większości z nas Ligota, czyli południowa dzielnica Katowic, może kojarzyć  się przede wszystkim z akademikami oraz Uniwersytetem Medycznym. Jednak to nie wszystko, możemy znaleźć tu coś jeszcze! Miłośnicy architektury będą szczególnie zainteresowani bo dzisiaj mowa o  modernistycznym osiedlu, do którego chcemy Was zaprosić.

Idea powstania osiedla.

   Budowa osiedla modernistycznego składającego się z domów wielorodzinnych, na Ligocie została rozpoczęta w 1936 roku. Plany budowy był bardzo prosty, a zarazem przemyślany - osiedle miało być przeznaczone dla urzędników, którzy pracowali w centrum Katowic. Do budowy zaangażowano czołowych polskich architektów (Kazimierz Sołtykowski, Lucjan Sikorski) , dzięki czemu dziś na Ligocie możemy podziwiać ich realizacje.

   Kolonia w Ligocie była pomyślana jako wzór idealnej dzielnicy mieszkaniowej zbudowanej wg nowoczesnej urbanistyki z nawiązaniem do „miasta-ogrodu” odwołującej się jednocześnie do treści patriotycznych w postaci nazwaniu ulic od regionów Polski (m.in. Wileńska, Mazowiecka, Pomorska, Kaszubska). Nas zainteresowała szczególnie ulica Pomorska, gdzie znajdują się piękne modernistyczne wille. Poza wspaniałą architekturą miejsce przyciąga również swoim spokojem i ciszą - idealne miejsce na niedzielny spacer.  

A Wy jakie miejsca w Katowicach polecacie na spacer?







Pozdrawiam,
Anna Błotko

Silesia Street Look

bloSilesia bo wygląd (jednak) ma znaczenie

$
0
0
Jak wiecie Silesia Street Look to nie jedyny projekt, w który się angażuję. Od roku jestem również współorganizatorem bloSilesia.

Emocje opadły, relacje z ostatniego spotkania bloSilesia pojawiły się na blogach blogerów. Ja musiałam troszeczkę wypocząć, zregenerować się i dlatego piszę z opóźnieniem. 

Zapewne nie wszyscy wiedzą co oznacza skrót bloSilesia. W kwestii wyjaśnienia - bloSilesia to spotkania śląskich blogerów mające na celu integracje śląskiej blogosfery. Spotkania mają wymiar edukacyjny, jak i merytoryczny. Podczas każdej bloSilesia prezentowane są 4 prezentacje, która mają na celu poszerzenie wiedzy naszych blogerów. Na ostatnim wydarzeniu poniekąd skupiliśmy się na wyglądzie blog. Niewielu zdaje sobie sprawę, że jest on również ważny tak jak treść, którą publikujemy! (swoją drogą nam też by się przydała zmiana szablonu :) ) Na szerszą relację ze spotkania odsyłam na naszego bloga, gdzie dokładnie opisaliśmy co się działo we wtorkowy wieczór.



Osobiście powiem, że bardzo się cieszę, że jestem częścią tej inicjatywy i mam okazję ją tworzyć. Spotkanie trwa kilka godzin, jednak przygotowania kilka miesięcy. Przyznam, że ostatnia odsłona była wyjątkowa, ponieważ zmieniliśmy miejsce spotkania, co zawsze wiąże się ze stresem. Jednak tym razem do współpracy z nami udało się namówić ciekawych Parterów, z czego bardzo się cieszymy.

Największą zapłatą i satysfakcją nieprzespanych nocy związanych z organizacją jest fakt, że spotkanie się udało, a blogerzy byli zadowoleni. Ku naszemu zaskoczeniu przyjechali do nas goście z Warszawy, Wrocławia, Łodzi czy... Anglii! Zaangażowanie, obecność i ciepłe słowa motywują do kolejnych działań!

Jako jeden z organizatorów, jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy byli i wspólnie z nami tworzą bloSilesia. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji pojawić się na naszych spotkaniach, serdecznie zapraszam na kolejne!








Pozdrawiam,
Dagmara Gdala
Silesia Street Look

Śląscy projektanci - Polaquito

$
0
0
  Dziś na naszym blogu goszczą dwie piękne Ślązaczki z Zabrza, a dokładnie siostry Aleksandra i Aneta, które tworzą markęPolaquito

     Projektują onekoszulki z motywami typowo ludowymi oraz narodowymi, a robią to w dość oryginalny i modny sposób. Cała kolekcja PLAQ wykonana jest z różnych materiałów, które łączy jedna wspólna cecha - promocja polskich miast. Dbałość o najdrobniejsze szczegóły przy wcinaniu kształtów z przeróżnych materiałów – folkowych, ludowych, tych z ciekawą fakturą, printem czy z naturalnych skór sprawia, że każdy projekt jest wyjątkowy. Symbole, znaki, rzeźby które jednoznacznie kojarzą się z Polską to główny obiekt inspiracji wykorzystywany w  projektach Polaquito. Największa motywacją dla dziewczyn jest przede wszystkich pozytywny odbiór ich działalności.

Zapraszamy na krótki wywiad :)


SSL: Wymieńcie trzy skojarzenia związane ze Śląskiem.

Piękne czerwone kamienice, czarne złoto, niedzielny obiad (kluski śląskie, modra kapusta, rolada śląska) (u nas jest co tydzień ! :)

Czego brakuje Wam na Śląsku ( kultura, miasto, społeczeństwo)?

Więcej słońca! A tak szczerze to rozwinęłybyśmy gałąź transportu, do niektórych miast wciąż ciężko dojechać, a w dni wolne jeździ mniej autobusów. A tak trochę abstrakcyjnie to wybudowałybyśmy metro pod całą aglomeracją śląska, aby można było dojechać w każde miejsce szybciej i sprawniej. Dobrym pomysłem byłaby też mapa co zwiedzić i gdzie na Śląsku. Uważamy, że Śląsk potrzebuje więcej reklamy. Patrząc na naszą historię oraz ciężki przemysł, który był/jest jesteśmy kojarzeni jako województwo brudne i zanieczyszczone. Należałoby wprowadzić pewne modyfikacje, które zmieniłyby ten pogląd. Może więcej akcji typu "sprzątanie świata", bądź zmuszenie mieszkańców miast to segregacji odpadów papier/plastik/szkło. Również proponujemy wybudować więcej parków rekreacyjnych i w ten sposób zachęcić wszystkich do ruchu i zdrowego trybu życia. 

Co sądzicie o śląskich ulicach pod kątem mody? Co chciałybyście zmienić?

Na pewno wprowadzilibyśmy więcej folkloru, więcej kwiatów, kolorów, więcej motywów związanych z naszym Śląskiem.
Nie chcemy aby Śląsk kojarzył się z szarym i burym miejscem. Niestety co raz bardziej na ulicach widać mode stonowaną, wykorzystującą tylko kolory ziemi. Być może jest to związane z tą porą roku (zimą), gdzie przez brak słońca ludzie nie za bardzo gustują w takich jaśniejszych kolorach i wolą nie wyróżniać się z tłumu. Ale to trzeba zmienić!

Poproszono Was o zaprojektowanie  w współczesnej wersji tradycyjnego stroju Ślązaczki, jakby on wyglądał?

Zastosowałybyśmy materiały lejące się, rzucające się w oczy, błyszczące takie jak wykorzystujemy do naszych złotych i srebrnych orzełków.






Pozdrawiam,
Anna Błotko

Silesia Street Look

Off Festival 2013

$
0
0
Jaki był Off Festival w tym roku? Zapewne gorący i nikt temu nie jest w stanie zaprzeczyć! Tak wysokiej temperatury już dawno nie było! Nie dziwi, więc fakt, że festiwalowicze w tym roku postawili- im mniej, tym lepiej ;) Co do samego Off'a- niestety nie mogę się wypowiedzieć, gdyż w tym roku nie przyznano mi akredytacji :( Jednak mimo tego, nie mogłam porzucić tradycji SSL, w związku z tym udałam się przed Festiwal, aby sfotografować uczestników imprezy :). Przyznam, że było to nie lada wyzwanie. Zrobienie tych pięciu zdjęć zajęło mi około 3 godzin :) Z tego co zauważyłam na Off'ie dominowały szorty, bandażowe spódnice, bokserki i przeróżne T-shirty. Udało mi się również dostrzec kapelusze
i niezawodne ekotorby ;)

To nie koniec muzycznych festiwali w Katowicach! Pod koniec sierpnia czeka nas Tauron Festiwal Nowa Muzyka! Przyznam, że jeszcze nie była, a chętnie bym się wybrała!Ciekawe jak wygląda moda na Tauronie. Będziecie? :)

Flora, Sophie i Theresa 

Ola i Anja
Mateusz i Agnieszka

Jette i Sarah
Bartosz i Maria

Pozdrawiam,


Di Trevi Fashion- moda włoska w Katowicach

$
0
0
Tym razem u nas bardziej ekskluzywniej, a to za sprawą wizyty na otwarciu butiku Di Trevi Fashion w Katowicach (odzież włoska). Do tej pory przede wszystkim odwiedzałyśmy i pisałyśmy o śląskich projektantach. Jednak nie można zapominać, że Katowice, Śląsk rozwijają się i coraz to nowe sklepy pojawiają się w naszym regionie. My będziemy Was informować o wszystkich nowościach.
Tak więc, tym razem nie w Silesii, ale na ulicy 3 Maja, 9 sierpnia został otwarty butik Di Trevi. Butik przeznaczony dla ekskluzywnych kobiet, ceniących sobie jakość i wykonanie. Nie da się ukryć, że ceny zapewne nie są na kieszeń studentek ;) Jednak życzę Wam, abyście w przyszłości mogły sobie pozwolić na szaleństwo w Di Trevi. Osobiście najbardziej do gustu przypadała mi marka Liu- Jo. Te ubrania mogłabym zdecydowanie nosić. Proste, eleganckie, z ciekawymi wykończeniami, dodatkami, a za razem bardzo kobiece i dziewczęce ;)
Z ciekawością będę śledzić rozwój butiku, gdyż to pierwszy taki ekskluzywny sklep na tej ulicy, gdzie przeważają sieciówki. Czy znajdzie on swoje miejsce w Katowicach, czy katowiczanki pozwolą sobie na ekskluzywne zakupy? ;) Mam nadzieję, że tak i tego życzę Di Trevi-sukcesów i wytrwałości  Kto wie, może to dopiero początek, a coraz więcej światowych marek pojawi się na katowickich ulicach.

A tak oto, prezentują się ubrania z Liu- Jo ;)



spódnica, bluzka, buty- Liu-Jo

w środku ;)



zdj. Di Trevi

Pozdrawiam,

Spodek, Jantar i Ultimate

$
0
0
Zastanawialiście się kiedyś jaki obiekt jest symbolem architektonicznym Katowic? Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Spodek (hala widowiskowo -sportowa). Przyznam, że sama bardzo lubię to miejsce i postanowiłam, że czas zapoznać Was bliżej z  jego historią (w skali światowej był to pierwszy obiekt z dachem zrealizowanym w koncepcji tensegrity)

Wygląd!

Jak zauważyliście hala główna z zewnątrz kształtem przypomina nieco latający spodek (tzw. UFO), jest to spowodowane połączeniem dwóch podstawowych funkcji planowanych dla tego obiektu: hali sportowej i hali widowiskowej.  


Idea powstania


Sama idea powstania Spodka narodziła się 1955 roku - początkowo obiekt miał zostać wybudowany na obrzeżach miasta (terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku). Pierwsze prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1964 roku, w rezultacie  budynek został ukończony w 1971. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko Jantar, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość tzw. antresolą.
W chwili obecnej Spodek tętni życiem, tydzień temu odbyły się tutaj Intel Extreme Masters czyli mistrzostwa w grach komputerowych, na które zjechali ludzie z całego świata!


Spodek to nie tylko budynek!

A tak szczerze... nie bez powodu piszę o Spodku! Od niedawna miejsce to jest dla mnie szczególnie ważne. To tutaj narodziła się moja nowa pasja - Ultimate Frisbee. Z tyłu spodka na sali gimnastycznej co niedzielę odbywają się treningi katowickiej drużyny Freezebeatz (od 23.03 rozpoczynamy outdoor!). Pewnie teraz zastanawiacie się co to za gra :) Krótkie wyjaśnienie - to koedukacyjna gra zespołowa z użyciem frisbee łącząca w sobie elementy koszykówkipiłki nożnejpiłki ręcznej i rugby. Co więcej gra jest bardzo dynamiczna, widowiskowa i szybka. Przyznam, że mimo iż jestem świeżakiem (czyli słabo rzucam, ale trenuje!) to czuję, że w końcu odkryłam sport dla siebie! Polecam Wam dotarcie do drużyny w Waszym mieście i rozpoczęcie zabawy z Ultimate.

Ps: Postanowiłam Wam pokazać Spodek z innej strony, wiedzieliście, że kryje w sobie tak ciekawą fakturę i konstrukcję? :)



zdj./styl. - Milena Bekalarska





Pozdrawiam,
Dagmara Gdala

Co słychać w modzie śląskiej? podsumowanie tygodnia

$
0
0
Rozpoczynamy nowy cykl na naszym blogu - mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu :) Wszyscy robią podsumowania, a czy gdzieś znajdują się informacje - co się działo w naszym regionie pod względem modowym? Nie! Czas to zmienić - mamy nadzieję, że nam w tym pomożecie! Pamiętajcie, że świat mody jest różnorodny i  to nie tylko pokazy, ale także targi, wystawy, sesje fotograficzne, projektanci, modelki, blogerzy... o czym jeszcze zapomnieliśmy? Wyjdzie w praniu :) 

Co słychać w modzie śląskiej? Zapraszamy do lektury.

Ps: Z góry zaznaczamy, że dziś to podsumowanie z ostatnich 24 dni :) 

01.03 -25.03


Maga Pogorzelska, projektantka GOES to M na okładce najnowszej Ultramaryny. W magazynie znajduje się obszerny artykuł o śląskich markach modowych- made in Poland, made in Silesia.





źródło: Ultramaryna



Moda przyjazna dzieciom – po raz trzeci w Katowicach odbyły się targi dizajnu dziecięgo! Wydarzenie to przyciąga głównie rodziców, którzy podążają za nowymi trendami i są wielkimi fanami mody. Tego dnia, sprzedawcy zajęli 43 stanowiska, wśród nich znaleźli się m.in. Maybe4Baby,Queen Zoja, Ekoubranka czy ostrego Hotball Clothing.


źródło silesiadzieci.pl/Fot. Alex


Katowice Airport przychylne śląskiej modzie. W magazynie, który dostępny jest pasażerom lotniska, pojawił się dział „Modny Śląsk”, który prowadzi… Dagmara. W cyklu tym publikowane będą informacje na temat śląskiej mody, wywiady z projektantami i... nie tylko! :) W pierwszym artykule, Dagmary, znajdują się ciekawostki na temat Modnego Śląska, Gryfnie i Geszeftu.


źródło: Silesia Airport

The Look of The Year

W sobotę w katowickim klubie Endorfina odbyły się castingi do prestiżowego konkursu dla początkujących modelek The Look of The Year. Wydarzenie było okazją do sprawdzenia swoich sił dla wszystkich dziewczyn, które marzą o pracy modelki.


Autor: Adam Tubilewicz, arch. MM


Anna Sowik – blogerka modowa Laff Vintage nawiązała współpracę z telewizją TVS. Blogerka będzie stylizowała w programie „8 smaków Europy”. 

Fot. Bartosz Gnot


To tyle od nas, jeśli macie informacje o ciekawych, modowych wydarzeniach w naszym regionie - piszcie do nas! :) Z przyjemnością zrobimy cotygodniowe podsumowania!

Pozdrawiam,
Dagmara Gdala



Nowa siedziba Muzeum Śląskiego

$
0
0
     Większość Was widząc zdjęcia poniżej zastanawia się pewnie, co kryją te tajemnicze szklane budynki. Nie wtajemniczonym chciałybyśmy przedstawić nową siedzibę Muzeum Śląskiego, które już nie długo zmieni swój adres na znajdujący się w centrum miasta poprzemysłowy teren dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”.

     W nowej siedzibie muzealne kolekcje zyskają oryginalną i nowatorską oprawę. Na poprzemysłowych terenach powstał już nowy główny gmach, a zabytkowe obiekty pokopalniane pochodzące z przełomu XIX i XX wieku zostały przeznaczone na powierzchnie wystawiennicze, restaurację oraz wieżę widokową, z której będzie można zobaczyć panoramę ciągle rozwijającej się Silesii.

     To pierwszy taki obiekt w Katowicach, który będzie wyznaczał tzw. oś kultury, w ramach której oprócz nowego gmachu Muzeum powstaną również Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

    Nas najbardziej urzekła panorama miasta jaką możemy zaobserwować z góry budynku  - pięknie widniejącą  Archikatedrę, osiedle Gwiazdy oraz nasz ukochany Spodek.  Mimo że Muzeum jest jeszcze zamknięte można śmiało pozwiedzać jego teren oraz przyjrzeć się z bliska jego nowatorskiemu rozwiązaniu. Zachęcamy do odwiedzin  :)







foto. Krzyś Wizner


Pozdrawiam,
Anna Błotko

Silesia Street Look

Śląskie blogerki modowe - Majlena Fashion

$
0
0
Uwielbiam poznawać ludzi, którzy posiadają pasję, a gdy zaczynasz z nimi rozmawiać automatycznie Cię nią zarażają. Uwielbiam ludzi, którzy mimo wielu zajęć posiadają niespożytą energię i nieustannie działają w kierunku osiągnięcia swoich marzeń. Osobą, która posiada wszystkie te cechy jest Milena Bekalarska, autorka bloga Majlena Fashion. To właśnie ona dzisiaj dołączyła do grona śląskich blogerek modowych, które przedstawiamy Wam na naszym blogu.

Sama o sobie mówi, że jest artystyczną duszą z mózgiem ścisłowca, a do tego pełną kontrastu. Z jednej strony kontynuuje (jeszcze) studia na Politechnice, z drugiej strony cały czas poświęca swój czas na rzeczy związane z modą. Prowadzi bloga, jednak jej blogowanie nie polega tylko na robieniu zdjęć swoim stylizacjom. Cały czas buduje swoje portfolio jako stylistka, współpracując przy sesjach zdjęciowych Oprócz tego przerabia ubrania tzw. DIY i pokazuje to również na blogu, a z własnej potrzeby organizuje SWAPA (wymiany ubrań). Milena od niedawna współpracuje z marką Furelle, gdzie stylizowała już dwie kampanie promocyjne firmy ;)



Zapytałyśmy Majlene jak wygląda moda na Śląsku, zobaczcie co nam odpowiedziała :

SSL: Wymień trzy skojarzenia związane ze Śląskiem:

Pozytywna energia, Spodek no i niech będzie... węgiel ;)

Czego brakuje Ci na Śląsku ( kultura, miasto, społeczeństwo)?

Większej akceptacji społeczeństwa na jednostki, które chcą coś robić więcej.  Ok- może Ci się nie podobać, możesz wyrazić opinię... ale nie przeszkadzaj. Nie byłoby źle, jakby miasto wspierało też młodych ludzi. Więcej wydarzeń dla nas, związanych nie tylko z modą, ale i kulturą czy też designem było by mile widziane.

Co sądzisz o śląskich ulicach pod kątem mody? Co chciałabyś zmienić?

Nie można powiedzieć, że jest źle. Wszystko zmierza w dobrym kierunku małymi kroczkami. Wyróżniajmy się - pokazujmy SIEBIE.

Czym inspirujesz się w doborze stroju?

Trochę uogólnię. Inspiruję się ludźmi z pozytywną energią, miejscami, filmem. To takie najważniejsze elementy. Dla mnie nawet duże miasta i wysokie/stare budynki mogą stać się natchnieniem. 



Pozdrawiam,
Dagmara Gdala

Moda na Śląsku

$
0
0
Czas na kolejne podsumowanie. Nie narzucamy sobie ram czasowych - publikacje będą uzależnione od wydarzeń modowych jakie się odbywają na Śląsku :)

Zaczynamy!


Śląska marka Goes to M, której twórczynią jest Magda Pogorzelska, zaprezentowała kolekcję "Trick or Treat" w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Kolekcja została zaprojektowana i zrealizowana przez stażystów pracowni - Klaudię, Martina i Anię.

fot. Grzegorz Wagner / MDN MEDIA


Nowa, śląska marka odzieżowa Furelle zmieniła siedzibę. Na początku miesiąca odbyło się oficjalne otwarcie nowego lokalu w Silesia City Center. Podczas oficjalnego przecięcia "wstęg" pojawiły się blogerki modowe, a także osoby związane ze światem mody. Wyróżnikiem marki jest fakt, iż w sklepie znajduje się pracownia, w której powstają projekty dostępne do zakupu wewnątrz lokalu.

fot. Furelle


SWAG SHOW SILESIA to największe targi modowe na Śląsku, które odbywają się w Szybie Wilson w Katowicach. Jak co roku impreza przyciągnęła fanów mody z całego regionu. SWAG jest miejscem spotkań kreatywnych ludzi, ich idei i pomysłów. Wśród wystawców można było spotkać najlepszych i najbardziej obiecujących młodych, polskich desingnerów. Oferta produktowa była szeroka - w Wilsonie odzież kupili zarówno dzieci jak i dorośli, poza tym wystawiane były wyroby jubilerskie, śląskie przysmaki czy asortyment sportowy.



W sobotę odbyła się kolejna edycja Silesia Fashion Day (największe wydarzenie kulturalno-modowe na Śląsku). Event został zorganizowany w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego - była to pierwsza, oficjalna impreza, która miała miejsce w tej instytucji kultury. Podczas SFD odbyły się pokazy mody, występy tancerzy/aktorów z PWST Wydział Tańca z Bytomia, a także gościnnie pojawił się zespół Śląsk. Głównym punktem wieczoru było rozdanie statuetek Fashion Point - które mają na celu docenienie odważnych, ciekawych i skutecznych inicjatyw.



Poszetka.com - rodzinna firma, produkująca dodatki do mody męskiej, podczas Silesia Fashion Day, otrzymała statuetkę Fashion Point w kategorii 'tworzenie mody'. W swojej dziedzinie pokonała między innymi Geszeft - sklep z ubraniami śląskich projektantów, a także projektantkę Natasha Pavluchenko. Serdecznie gratulujemy!



Od 22 kwietnia rozpoczyna się "Modowa Bitwa Miast 2014" (zdjęcia będzie można wysyłać do 30 kwietnia). Mentorką uczestników na Śląsku została Dagmara, która będzie oceniać, kibicować i wspierać w drodze po zwycięstwo! Laureat konkursu pojedzie z nią Fashion Week i będzie reprezentował Śląsk.

fot. Sylwia Dąbrowa/naszemiasto.pl

Pozdrawiam,
Dagmara Gdala

Wiosna na Śląsku - targi, pokazy mody, konkursy

$
0
0
W kwietniu moda na Śląsku ożyła, wręcz się przebudziła ze snu zimowego. W końcu możemy powiedzieć, że sezon został otwarty. Miałyśmy szczęście i okazję uczestniczyć w dwóch interesujących wydarzeniach –SWAG SHOW Silesia i Silesia Fashion Day. Z roku na rok, każda z tych imprez ewoluuje i wchodzi w nowy etap rozwoju, ściągając do siebie coraz więcej zainteresowanych. Poniżej relacja z tego co było, a także zapowiedź tego, co nas czeka.

Jak już wiecie SWAG SHOW Silesia to największe targi modowe na Śląsku, które odbywają się w Szybie Wilson w Katowicach. W tym roku przyznam ilość wystawców była mniejsza niż podczas ubiegłorocznej edycji, na targach można było poczuć pustą przestrzeń. Przyznam, że pierwszy raz wyszłam ze SWAG'a bez jakichkolwiek zakupów.









Silesia Fashion Day –  po zeszłorocznej edycji mocno zastanawiałam się czy wybrać się tym razem. Głównym elementem, który zadecydował, że odwiedzę SFD było fakt, że imprezę zorganizowano w nowym gmachu Muzeum Śląskiego, które do tej pory było zamknięte przed szerszą publicznością. Podjęta decyzja okazała się słuszna, nowe MŚ budzi podziw, a sama organizacja imprezy o wiele się poprawiła. Było profesjonalnej niż w tamtym roku, choć same pokazy raczej nie wywoływały efektu wow.




zdj. Silesia Fashion Day

Kolejna impreza modowa, która nas czeka to finał Modowej Bitwy Miast 2014. Finał ten „zmusi” mnie do wyjazdu do Łodzi, ponieważ ostatecznie z wszystkich finalistów konkursu, to tam zostanie wybrana najlepiej ubrana osoba. Śląsk reprezentować będzie Paulina – powodzenia.

Zgadzacie się z wynikiem? A co najważniejsze, z kim się widzę na Fashion Week'u? :)

Pozdrawiam,
Dagmara Gdala

Fashion Week - relacja

$
0
0
Łódzki Fashion Week za nami, a przed nami kolejne ciekawe wydarzenie. Na modowej imprezie pojawiłam się po raz pierwszy i to w ważnej roli - byłam mentorką Pauliny, która wygrała śląski finał Modowej Bitwy Miast 2014. W planach miałam opisać Wam jak było na FW, ale postanowiłam, że wyjątkowo zdjęcia zrelacjonują wydarzenie :)

Zapraszam!





 





Pozdrawiam,
Dagmara Gdala
Viewing all 85 articles
Browse latest View live